RODZAJE WODY

Butelkowane wody są mikrobiologicznie czyste, więc nie zachodzi potrzeba ich dezynfekcji za pomocą chlorów, jak ma to miejsce w wodach wodociągowych (potocznie mówiąc z kranu).

Woda mineralna jest wydobywana z otworów ziemnych. Przechodząc przez skały podziemne rozpuszcza je i w ten sposób wzbogaca się w cenne minerały. Woda taka powinna mieć na opakowaniu napis Naturalna woda mineralna. Wodą średniozmineralizowaną jest już woda, która w swoim składzie zawiera 500-1500mg składników mineralnych na 1 litr wody. Może mieć również specjalne właściwości fizykalne i specjalne oddziaływanie na zdrowie człowieka.

Woda źródlana również jest wydobywana z otworów ziemnych jednak swoim składem nie różni się znacząco od wody wodociągowej, jest czysta mikrobiologicznie, więc nie trzeba jej chlorować.

Woda stołowa jest natomiast tworem człowieka. Jest mieszanką wody mineralnej, wody źródlanej i/lub soli mineralnych. Może ona zawierać tyle samo minerałów, co naturalna woda mineralna, lecz należy pamiętać, że nie pochodzą one z naturalnego procesu rozpuszczania skał, a poprzez dodanie ich przez człowieka.

Często się również zdarza, że jakaś woda zawiera pozytywną opinię jakiegoś znanego instytutu. Prawda jest taka, że każda woda źródlana jest polecana dla niemowlaków (dzieci do ukończenia 1 roku życia), bez względu na to czy ma jakiś certyfikaty czy nie. Aby producent mógł uzyskać certyfikat, musi oczywiście spełniać wymagania wody źródlanej jak również opłacić koszty uzyskania certyfikatu. Jak dużo jest producentów, którzy mają równie dobrej jakości wody tylko nie zapłacili za certyfikacje? Jeśli na opakowaniu widnieje napis woda źródlana, to nadaje się do spożycia przez niemowlęta. Każda woda jest systematycznie kontrolowana przez inspekcję handlową.

Często również instytucje certyfikujące sugerują poprzez swoje zdjęcia, że jak woda jest dobra dla dzieci to dla matki karmiącej lub oczekującej potomka również. Niestety prawda jest inna. Woda źródlana ze względu na niską zawartość minerałów jest dobra tylko dla niemowlaków, aby nie obciążać ich jeszcze nie do końca rozwiniętych nerek. Dla każdego innego polecane są naturalne wody mineralne, ponieważ są źródłem niezbędnych minerałów, których i tak w diecie jest zazwyczaj mało.