WODA A TRENING

Jak dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu podczas aktywności fizycznej?

Wysoka temperatura, wilgotność powietrza, intensywność wysiłku, rodzaj uprawianej aktywności, poziom wytrenowania czy ubiór - to tylko niektóre czynniki wpływające na utratę wody podczas treningu. Niezależnie jednak od tych okoliczności, regularne uzupełnianie płynów jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i zapobiegania odwodnieniu.

Zapotrzebowanie na wodę dla populacji Polski wynosi dziennie 2000 ml dla kobiet i 2500 ml dla mężczyzn, ale te wartości są jedynie uśrednione. Praktycznym sposobem określenia ilości wody, jaką należy wypić w ciągu dnia, jest zastosowanie przelicznika 1 ml płynów na 1 kcal diety. Oznacza to, że dla osoby spożywającej 3000 kcal dziennie, zapotrzebowanie na płyny wynosi 3 litry.

W kwestii dbania o prawidłową wydolność fizyczną, warto pamiętać o przystępowaniu do wysiłku w stanie odpowiedniego nawodnienia. Zaleca się, aby w okresie 2-4 godzin przed rozpoczęciem treningu wypić od 5 do 10 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Oznacza to, że mężczyzna o wadze 70 kg powinien spożyć około 350 – 700 ml wody w okresie poprzedzającym aktywność fizyczną.

Warto pamiętać także o odpowiednim nawodnieniu organizmu przed i po treningu. Przed aktywnością fizyczną zaleca się wypicie od 5 do 10 ml płynów na każdy kilogram masy ciała w okresie 2-4 godzin przed rozpoczęciem treningu. Po treningu należy zadbać o wysoką podaż płynów, w celu zmniejszenia nasilenia objawów ewentualnego odwodnienia. Zaleca się wypijanie około 125-150% utraconej ilości wody, wraz z uzupełnianiem elektrolitów, takich jak sód, pochodzących z napojów izotonicznych, wysokozmineralizowanej wody lub posiłków potreningowych.

Pamiętajmy o tym, że odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe dla utrzymania prawidłowej wydolności fizycznej oraz zapobiegania odwodnieniu, które może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i wydajności treningowej.