WODA A URODA
Woda a cera
Człowiek w niemal 70% składa się z wody. Spora jej część – nawet do 20% – znajduje się… w skórze. Aby nasza cera prezentowała się dobrze, konieczne jest więc z jednej strony jej właściwe nawilżanie z zewnątrz, z drugiej – wypijanie odpowiedniej ilości wody.
W jaki sposób picie wody może wpłynąć na stan skóry? Woda oczyszcza organizm, wypłukując z niego toksyny, a to sprawia, że cera wygląda lepiej. Większość napoi nie ma tu tak dobrego skutku jak po prostu woda, ponieważ nie oczyszczają równie skutecznie organizmu. Odpowiednie ilości wody wpływają dobrze na krwioobieg, a to z kolei poprawia ukrwienie i elastyczność skóry. Kiedy w organizmie nie występują niedobory wody, mniejsze jest także ryzyko wystąpienia cellulitu.
Ważna kwestia, dotycząca stanu skóry, to także jej nawilżanie zewnętrzne – szczególnie, jeśli mamy cerę suchą. Najlepiej wybierać w tym celu naturalne kremy nawilżające, dostosowane do rodzaju cery. Skórę, zwłaszcza twarzy, należy też dokładnie oczyszczać, zwłaszcza z makijażu. Nie stosujmy w tym celu toników zawierających alkohol: nawet jeśli skutecznie usuwają zabrudzenia, wysuszają skórę. Lepiej postawić w tym przypadku albo na delikatny płyn micelarny albo po prostu – czystą wodę.
Woda a paznokcie
Dobre nawodnienie organizmu przekłada się także na stan paznokci. Gdy jesteśmy odwodnieni, te stają się zwykle bardziej łamliwe, a wokół nich pojawiają się nieestetyczne skórki. Czasem na płytce można też zaobserwować wtedy pionowe bruzdy.
Zły stan paznokci niekoniecznie musi oczywiście świadczyć o odwodnieniu. Jeśli jednak mamy problemy z paznokciami, mogą one wynikać z braku pewnych składników odżywczych. Tym samym rozwiązaniem może być picie wody źródlanej o zbilansowanej zawartości minerałów. Iwoniczanka na przykład pozytywnie wpływa na stan paznokci, ponieważ zawiera między innymi magnez. To minerał bardzo ważny dla organizmu człowieka, a w dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z jego niedoborem. Wiąże się to po pierwsze z tym, że w żywności coraz więcej jest konserwantów, po drugie, ze zjawiskiem wypłukiwania magnezu z organizmu (przez alkohol, kawę, środki hormonalne). Jednym z objawów niedoboru magnezu jest zaś właśnie zwiększona łamliwość paznokci i ich rozwarstwianie. Kolejny minerał, którego niedobór wpływa źle na wygląd paznokci, a który jest zawarty w Iwoniczance, to wapń. Jego brak powoduje kruchość paznokci oraz sprawia, że pojawiają się na nich białe plamki.
Woda a stan włosów
Jeśli pijemy za mało, możemy spodziewać się, że wpłynie to negatywnie na stan naszych włosów. Gdy organizm nie otrzymuje dostatecznej ilości wody, włosy stają się bardziej łamliwe, szybciej wypadają, a nawet wolniej rosną.
To, w jakiej wodzie myjemy włosy, także odbija się na ich wyglądzie. Często pod wpływem twardej wody włosy stają się szorstkie i sztywne. W takich przypadkach jednak jedynym rozwiązaniem są filtry oraz odpowiednie kosmetyki – w końcu na jakość wody płynącej z naszego kranu nie mamy wielkiego wpływu.
Woda a sylwetka
Zastąpienie w naszej diecie innych napoi wodą ułatwi nam utrzymanie szczupłej sylwetki. Specjaliści podkreślają znaczenie wody w procesie odchudzania: przyspiesza ona zachodzące w organizmie procesy metaboliczne i sprawia, że tkanka tłuszczowa spala się szybciej. Woda źródlana nie zawiera konserwantów ani węglowodanów, jest więc niskokaloryczna. Oczyszcza organizm z toksyn, ale nie wypłukuje cennych minerałów – jak robią to alkohol oraz kawa. Tym samym jest zbawienna podczas diety.
Co ciekawe, chociaż na nasz wygląd i sylwetkę zwykle negatywnie wpływa zatrzymywanie wody w organizmie, to… przyczyną takiego stanu rzeczy jest zwykle właśnie niedobór wody! Jeśli przyjmujemy mniej niż litr wody dziennie, organizm zaczyna magazynować ją w tkance podskórnej.
Samo odpowiednie nawodnienie organizmu, oczywiście, nie wystarczy, aby nasza skóra, włosy i paznokcie były w doskonałym stanie. Trzeba również dbać o ich właściwą pielęgnację. Jeżeli jednak nie będziemy pić dostatecznie dużo wody, z pewnością odbije się to negatywnie na naszym wyglądzie.